Søg
Menu Søg
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Close Icon

Send os en besked

Hvis du har nogle spørgsmål eller information som du gerne vil dele med skolen, udfyld venligst formularen.







    Close Icon
    Paper Airplane Illustration

    Tak for din besked. Den er sendt.

    Vi vender tilbage til dig hurtigst muligt. Luk
    Close Icon

    Book et besøg

     .






      Det er muligt at vælge flere afdelinger.



      Close Icon
      Paper Airplane Illustration

      Tak for din besked. Den er sendt.

      Vi vender tilbage til dig hurtigst muligt. Luk

      Hero Image

      OPLÆG OM HATE SPEECH

      Udgivet juni 2, 2026

      Sociale medier kan bringe os tættere på hinanden… men kan også gøre ondt.

      Hate speech, konflikter på nettet, manglende respekt: digitale interaktioner er i dag en integreret del af de unges hverdag og rejser vigtige spørgsmål om kommunikation og medborgerskab.
      Som en del af forløbet om medborgerskab deltog eleverne fra 1. til 3.g på Prins Henriks Skole i en konference om hate speech, manosfæren og adfærd på nettet.

      Kim Ebengaard Jensen, ph.d. i engelsk lingvistik ved Københavns Universitet holdt oplægget, som gav anledning til en dialog om respekt, de sociale mediers indflydelse og bud på hvordan vi kan leve bedre sammen, både i skolen og i den digitale verden.

      Et flot initiativ, der sætter fokus på at lytte, vise omsorg og være en mere bevidst borger i dag.